Genetická výbava recidiv zhoubných nádorů je odlišná

Aktuality |

Prognóza při návratu nádoru byla až dosud velmi nepříznivá.
tisková zpráva Masarykovy univerzity

Odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) ve spolupráci s mezinárodním konsorciem lékařů potvrdili, že zhoubný nádor mozku, který se u pacienta znovu objeví po úspěšné předchozí léčbě, nelze léčit stejně jako ten původní. Genetická výbava původního a nového nádoru, tzv. relapsu, je totiž výrazně odlišná. Objev zveřejnil nedávno prestižní časopis Nature. Právě skutečnost, že se u pacientů může nádor znovu objevit, komplikuje jejich celkové vyléčení.

„Přestože jde o návrat původního nádoru, tedy svým způsobem jeho potomka, tak překryv dědičné informace činí jen asi pět procent. Proto je potřeba k němu přistupovat jako ke zcela novému nádoru,“ popsal hlavní zjištění studie o meduloblastomech přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a proděkan LF MU Jaroslav Štěrba.

Meduloblastomy jsou nejčastější nádory mozku u malých dětí a dvě třetiny pacientů s touto diagnózou jsou mladší deseti let. Zhoubné bujení vzniká v mozečku, který je v týlní oblasti hlavy. Prognóza dětí s návratem onkologického onemocnění byla až dosud velmi nepříznivá.

Při recidivě meduloblastomu je proto potřeba udělat nová vyšetření včetně biopsie, tedy odebrání vzorku nádoru, a podle výsledků pak nastavit novou léčbu. „Tušili jsme už dříve, že může být u tohoto nádoru podobný zádrhel, proto jsme se snažili naše pacienty po návratu choroby vždy znovu vyšetřit a nachystat jim nový léčebný postup,“ uvedl Štěrba.

Jeho tým do výzkum přispěl souborem údajů o třiceti nádorech. Jejich zpracování hradily Lékařská a Přírodovědecká fakulta MU, Středoevropský technologický institut Ceitec, Nadační fond dětské onkologie Krtek a granty Ministerstva zdravotnictví.
Související články
Komentáře

27.02.2016, 14:58 admin

kontakt

Vazeni ctenari a diskuteri, od 29. 2. nejsem redaktorem ScienceWorldu. Kontakt na me zustava pavel.houser gmail.com. S diky za dosavadni prizen Pavel Houser.

19.02.2016, 01:14 cc

.

Ta má podle bulváru prý až 200x delší genom, přesto ale je asi člověku blíže než banánovník, kde stejné zdroje uvádějí 30% shodu. Babo raď.

17.02.2016, 17:55 admin

cislo

je teda fakt, ze kdyz se rika, ze clovek a simpanz 98 %, tak 5 % je analogicky neco jako clovek-menavka, ne 2 nadory tehoz jednotlivce...

16.02.2016, 23:11 cc

zajímavé

Jeví se tedy, že ta první léčba je dost účinná, co do vytváření selekčního tlaku na nádorové buňky. I když by mne samozřejmě zajímalo, co se přesně počítá, když se dojde k 5%.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.