Grafén roste nejdřív jako kopule

Aktuality |

Grafén, tedy monoatomární vrstva grafitu, roste na iridiu nejprve v podobě kopulí. Podle vědců je toto zjištění důležité, protože porozumění těmto procesům by mělo umožnit vytvářet grafénovou elektroniku. Spektroskopie ukázala, že povlak monoatomárního uhlíku se tvoří nejprve v podobě izolovaných ostrovů, které se podkladové vrstvy iridia dotýkají pouze na obvodu, ale uprostřed jsou vyboulené. Podle […]
Grafén, tedy monoatomární vrstva grafitu, roste na iridiu nejprve v podobě kopulí. Podle vědců je toto zjištění důležité, protože porozumění těmto procesům by mělo umožnit vytvářet grafénovou elektroniku.

Spektroskopie ukázala, že povlak monoatomárního uhlíku se tvoří nejprve v podobě izolovaných ostrovů, které se podkladové vrstvy iridia dotýkají pouze na obvodu, ale uprostřed jsou vyboulené. Podle vnějších podmínek mohou mít ostrovy velikost od několika nanometrů až do stovek nanometrů, a tento proces lze tedy i řídit. Zajímavé na tom je, že pro použití grafenu v elektronice potřebujeme mít pod kontrolou jeho vodivost. Vědět, jak velké jsou ostrůvky, má smysl při několikastupňovém procesu, například při obohacování o další látky (nechat vyrůst kopule, přidat příměs, pak nechat vytvořit celou vrstvu grafénu apod.).

Výsledky zveřejnil tým italských, britských a amerických vědců ve Physical Review Letters.

 

Zdroj: ScienceDaily

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.