Na MIT vzniká firma slibující tranzistory velké 2-3 nm

Aktuality |

Vědci z MITu vyvíjejí stále pokročilejší techniky optické litografie, které umožňují vytvářet struktury čipů pomocí vln světla – standardně se k tomu používaly elektrony. Zatím dosud bylo hranicí pro miniaturizaci čipu asi 25 nm, nyní by se mohl podařit průlom až k 2-3 nanometrům. MIT dokonce pro tyto výzkumy, eventuálně i komerční dodávky nových čipů […]




Vědci z MITu vyvíjejí stále pokročilejší techniky optické litografie, které umožňují vytvářet struktury čipů pomocí vln světla – standardně se k tomu používaly elektrony. Zatím dosud bylo hranicí pro miniaturizaci čipu asi 25 nm, nyní by se mohl podařit průlom až k 2-3 nanometrům. MIT dokonce pro tyto výzkumy, eventuálně i komerční dodávky nových čipů vydělil samostatnou firmu Lum Array.

Rajesh Menon z MITu uvedl, že nová technologie by měla změnit překážku v podobě vlnové délky použitého světla. Vědci se zaměřili na interferenční vzorce, které obsahují vlny odlišných délek. Tímto způsobem by mělo být možné vytvořit i čip menší, než je vlnová délka jednotlivých vln.

Intel a AMD dnes k výrobě čipů využívají technologii otisknutí designu čipu do skleněného materiálu, jež se označuje jako fotomaska. Ta už se pak ale dále replikuje klasicky, pomocí elektronů.

Podrobnosti přináší Computerworld.cz.











Komentáře

31.07.2014, 05:57

.... ñïñ!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.