Obezita: V USA se léky schvalují rychleji než v Evropě

Aktuality |

Endobarrier: rukáv ve dvanáctníku.
tisková zpráva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Nová antiobezitika používaná v USA
Říká se, že obezita je nemoc těla i duše. Velká část nemocných má poruchu chování a nedokáže regulovat svůj příjem jídla. Často pacienti zajídají depresi či stres. Několik úspěšných léků snižujících chuť k jídlu bylo v nedávné době staženo z distribuce pro závažné vedlejší účinky. Dnes tedy můžeme obezitu léčit jen léky působícími ve střevu a u diabetiků některými injekčními antidiabetiky. Ovlivnit příjem jídla umíme jen personálně náročnými psychologickými postupy.
Daleko širší možnosti léčby obezity jsou dnes v USA.
Lorcaserin: V květnu 2012 byl v USA schválen k použití FDA na základě klinických studií lorcaserin. Lorcaserin je látka působící na mozek (známá jako Lorqess či Belviq). Patří k nové generaci léků pro ovlivnění pocitu sytosti. Téměř polovina pacientů hubne o více než 10 % po jednom roce sledování. Provedené několikaleté studie ukázaly, že na rozdíl od starších léků této skupiny (dexfenfluramin) není přítomno žádné riziko vzniku chlopňových vad a plicní hypertenze.
Topiramat ER s fenterminem: Prakticky ve stejné době v roce 2012 byla schválena fixní kombinace (Qnexa, Qsymia). Kombinovaný preparát má větší efekt než monoterapie např. v 28 týdnu -8,5% až -9,2% poklesu hmotnosti.
Bromocriptin: Dopaminergní agonista je dnes u nás využíván na léčbu poruch menstruace a zvýšené hladiny hormonu prolaktinu v krvi. V USA je od roku 2009 schválen i jako antidiabetikum. Významné je snížení glykovaného hemoglobinu (HbA1c) asi o 0,5% neznámým mechanismem. Váhově je obvykle neutrální nebo mírně redukuje hmotnost.
Amylin: Syntetický analog amylinu – jednoho z dalších hormonů pocházejících ze slinivky břišní. V USA je již od roku 2005 podáván diabetikům obou typů léčeným inzulínem. Podáván je injekčně. Zpomaluje evakuaci žaludku a signifikantně snižuje glykemie po jídle. Současně vede k mírné redukci hmotnosti u obou typů diabetu.
Závěr: Z uvedeného je zřejmé, že v USA je léčbě obezity u diabetiků i nediabetiků věnována větší pozornost a nové léky jsou schvalovány dynamičtěji než v Evropě. Doufejme, že i u nás bude brzy spektrum používaných antiobezitik širší než dnes.

Obezita a těhotenství – nežádoucí aliance
Těhotenství představuje významný rizikový faktor pro vznik i přetrvávání obezity – riziko obezity je u žen, které rodily, asi 2,5krát vyšší, než u žen bezdětných a stoupá s počtem porodů. Největším rizikem pro obezitu po porodu je velký přírůstek hmotnosti během těhotenství. Dvě třetiny žen překročí doporučené hodnoty nárůstu hmotnosti během těhotenství (mezi 18 a 5 kg podle hmotnosti matky). Na druhou stranu je obezita v těhotenství významným rizikem pro všechny fáze porodu.
Velký přírůstek hmotnosti negativně ovlivňuje zdraví matky po řadu let – byl prokázán vztah ke zvýšenému krevnímu tlaku i 16 let po porodu. Nárůst hmotnosti však představuje také rizikový faktor pro nadváhu/obezitu potomků. V rozsáhlé studii 91 045 potomků 42 133 matek, které porodily dvě a více dětí, byl prokázán vztah mezi nárůstem hmotnosti během těhotenství a zvýšeným BMI potomků.
Významným rizikem obezity potomků je však také hladovění matek (nízké přírůstky při nízkém BMI), poruchy krevního zásobení plodu a kouření (v těhotenství, před ním i po něm). Riziko obezity je u potomků kuřaček až dvojnásobné, mají také větší pravděpodobnost abdominální obezity. V průběhu těhotenství totiž dochází k modifikaci fungování genů dítěte – je-li prostředí v děloze nepříznivé, předpokládá se nepříznivé prostředí i po narození. To však v dnešní době není pravda ve většině zemí světa.

Nová metoda léčby diabetu u obézních
Duodeno-jejunální bypass (EndoBarrier Gastrointestinal Liner – EBGL) je endoskopicky implantovatelný a extrahovatelný systém (plastový rukáv), který vede díky oddělení stěny dvanáctníku od natrávené potravy ke zlepšení kompenzace cukrovky a snížení hmotnosti.
Jedná se o zcela reverzibilní léčebnou metodu, která do jisté míry napodobuje změny v trávícím systému po některých typech bariatrických operací. Výhodou je fakt, že systém lze implantovat i vyjmout endoskopicky bez nutnosti operace. Tento výkon je možné s výhodou použít zejména u obézních diabetiků 2. typu.
Související články
Komentáře

04.02.2015, 05:35

.... ñýíêñ çà èíôó!!...

04.02.2015, 02:57

.... ñïñ!...

04.02.2015, 02:23

.... thanks....

21.12.2014, 12:18

.... ñýíêñ çà èíôó!!...

19.12.2014, 08:44

.... áëàãîäàðþ!...

13.12.2014, 15:35

.... ñïàñèáî çà èíôó!!...

05.12.2014, 08:50

.... thanks for information....

27.02.2014, 22:55 admin

rukavy

napr. o tech rukavech na hubnuti se zde psalo uz pred nekolika lety - je hloupe, jak dlouho trva, nez se v medicine nejaka technika dostane k pacientum (pokud vubec). rukav pro vsechny a telocvikare na dlazbu :-)

26.02.2014, 20:04 fikus

obezita v USA

podle vyzkumu je 30% lidi v USA morbidne obeznich. zbytek je obezni tak nejak normalne :-)

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.