Operace a katetrizační léčba srdce v přímém interaktivním přenosu

Aktuality |

V případě kardiochirurgické náhrady chlopně na CKTCH se jednalo pravděpodobně o vůbec první takový přenos po Internetu v České republice.




 ***tisková zpráva sdružení Cesnet 

Umožnit několika stovkám účastníků lékařského kongresu přímo přihlížet živým přenosům z katetrizačního a operačního sálu je velice složité z kapacitních i technických důvodů. Účastníci XX. výročního sjezdu České kardiologické společnosti (konal se 13. až 16. května v Brně) měli možnost sledovat hned tři takové zákroky na lidském srdci, které byly do prostor Brněnského výstaviště (BVV) přenášeny živě po síti Internet. Díky technologii vyvíjené sdružením CESNET měli navíc všichni účastníci jedinečnou příležitost komunikovat přímo s lékaři, provádějícími léčebné zákroky, a v průběhu těchto zákroků s nimi interaktivně diskutovat.

Prostory na BVV byly propojeny s Centrem kardiochirurgie a transplantační chirurgie Brno (CKTCH), kde probíhala náhrada aortální srdeční chlopně klasickým kardiochirurgickým přístupem, a s katetrizačním sálem ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové (FNHK), kde byl prováděn podobně efektivní zákrok pomocí implantace aortální chlopně perkutánním přístupem. Další pacient se závažným postižením srdečních cév byl v přímém přenosu léčen pomocí tzv. PCI (perkutánní koronární intervence) s využitím speciální rotablační techniky. V případě kardiochirurgické náhrady chlopně na CKTCH se jednalo pravděpodobně o vůbec první takový přenos po Internetu v České republice. Interakce diváků v přednáškovém sále a přímo katetrizujících nebo operujících lékařů byla zprostředkována prof. P. Widimským a dr. P. Kalou.

Všechny tři zmíněné přenosy byly realizovány po síti Internet, avšak v nadstandardně vysoké kvalitě, která je pro účely věrného zobrazení zákroků na srdci velice důležitá. Samotné propojení umožnila technologie UltraGrid, která je určena na přenosy obrazu ve velmi vysoké kvalitě při zachování nízkého zpoždění. Právě nízké zpoždění je klíčové pro zachování skutečně interaktivní komunikace.

UltraGrid je technologie vyvíjená sdružením CESNET, která přes Internet umožňuje nízkolatenční přenosy videa v rozlišení od HD až po 2160p/4K. Video přitom může být komprimováno M-JPEG kodekem, který je akcelerován pomocí grafických karet, což umožňuje nízkolatenční kompresi a dekompresi v reálném čase, a to až do rozlišení 2160p/4K. Systém UltraGrid využívá komoditních grafických karet podporujících technologii NVidia CUDA a je použitelný na komoditním hardwaru PC i Mac. Nasazení těchto technologií umožňuje v prostředí národní výzkumné sítě CESNET2 dosažení plně interaktivní spolupráce, a to zejména díky jednosměrné latenci přenosů do 100 ms. Kvalita obrazu je zároveň nerozlišitelná od nekomprimovaného videa.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.