Počítače pro největší radioteleskop světa

Aktuality |

Nizozemský Institut pro radioastronomii ASTRON a společnost IBM představily první fázi pětiletého výzkumného projektu. Jeho cílem je výzkum extrémně rychlých a zároveň nízkoenergetických počítačových systémů určených pro SKA (Square Kilometre Array).




***tisková zpráva společnosti IBM

SKA je mezinárodní konsorcium, jež usiluje o výstavbu největšího a nejcitlivějšího radioteleskopu na světě. Vědci odhadují, že pro provoz takového teleskopu bude zapotřebí výpočetního výkonu odpovídajícího síle několika milionů dnešních nejrychlejších počítačů.

ASTRON patří v rámci mezinárodního konsorcia SKA k předním vědeckým partnerům. Teleskop by měl být dokončen v roce 2024 a bude využíván ke zkoumání vznikajících galaxií, temné hmoty a dokonce i samotných počátků vesmíru před 13 miliardami let. SKA je příkladem příští generace velkých vědeckých nástrojů. Vyžaduje vysoce výkonnou výpočetní architekturu a datové přenosové spojení, které svou kapacitou výrazně přesáhne dimenze současných špičkových technologií.

Vědci z nizozemského ASTRONU spojili síly s výzkumnými pracovníky švýcarského institutu IBM Research a spustili pětiletý projekt s názvem DOME, pojmenovaný podle ochranného krytu teleskopu a slavné švýcarské hory. DOME bude zkoumat nové technologie pro vysokokapacitní výpočetní aplikace, datové přenosy, procesy ukládání dat a streamingovou analýzu. Tedy vše, co bude zapotřebí ke čtení, ukládání a analýze hrubých dat, která budou sbírána každý den. Vědci z obou organizací budou spolupracovat v nově založeném centru ASTRON & IBM v nizozemském Drenthe.

 

 

O SKA (Square Kilometre Array)

Na vývoji SKA, největšího radiového teleskopu na světě, spolupracuje globální komunita vědců z více než dvaceti zemí. Tento extrémně výkonný teleskop bude mít milion antén, jejichž prostřednictvím bude sbírat rádiové signály. Oblast sběru těchto dat bude jeden kilometr čtvereční, ovšem rozsah plošného pokrytí bude obrovský – na šířku přes 3 tisíce kilometrů, což přibližně odpovídá rozloze Spojených států. SKA bude padesátkrát citlivější než předchozí přístroje a více než desettisíckrát rychlejší než dnes používané přístroje.

O umístění SKA zatím není rozhodnuto, ale k finálnímu rozhodnutí by mělo dojít ještě během roku 2012. Rozhodovat se bude mezi Austrálií a Jihoafrickou republikou, protože právě v těchto dvou zemích by bylo možné nainstalovat miliony antén potřebných ke sběru velmi slabých signálů z kosmu.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.