Podvodní ponorka iRobot Seaglider měří ropu v Mexickém zálivu

Aktuality |

***tisková zpráva společnosti Certus Mercatus Úniky ropy z vrtné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu sleduje nejen celý svět, ale také podvodní ponorky Seaglider. Tyto bezpilotní automatická vozidla společnosti iRobot, která je lídrem v robotické technologii a u nás je známa především díky inteligentním a spolehlivým robotickým vysavačům, jsou v současné době využívána jako platforma pro […]




***tisková zpráva společnosti Certus Mercatus

Úniky ropy z vrtné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu sleduje nejen celý svět, ale také podvodní ponorky Seaglider. Tyto bezpilotní automatická vozidla společnosti iRobot, která je lídrem v robotické technologii a u nás je známa především díky inteligentním a spolehlivým robotickým vysavačům, jsou v současné době využívána jako platforma pro shromažďování cenných dat v oceánu ve snaze monitorovat rozsáhlé úniky ropy v Mexickém zálivu.

iRobot Seaglider měří teplotu, slanost a koncentraci ropných látek ve vodě v hloubkách až 1.000 metrů. To dovoluje výzkumníkům shromažďovat data i v takových místech, kam se běžně s pomocí tradičních plošin nebo jiných podvodních přístrojů nedostanou, a potenciálně odhalit přítomnost ropy a její pohyb v postižených oblastech. Podvodní vozidla Seaglider, tzv. kluzáky, mají v Mexickém zálivu hlavní úkol najít a sledovat velké mraky rozptýlených ropných částic v hloubce přibližně 700 metrů. Výhodou těchto strojů je, že mohou pracovat až 10 měsíců v nepřetržitém provozu a data mohou být přenášena přes satelit pomocí internetového připojení několikrát denně po celém světě.

„Kluzáky prokázaly, že jsou velmi užitečné nástroje pro výzkumné pracovníky a oceánografy, kteří shromažďují data z oceánu. Jsme rádi, že Seaglider hraje nyní důležitou roli pomoci v oblasti Perského zálivu. Díky této technologii také vidíme potenciál v ropném a plynárenském průmyslu sledovat stávající tratě a detekovat nové ropné zdroje,“ řekl Joe Dyer, prezident společnosti iRobot a divize průmyslových robotů.

Dr. Vernon Asper z University of Southern Mississippi a Dr. Craig Lee z University of Washington’s Applied Physics Laboratory aktivně spolupracují se společností iRobot a využívají kluzáky pro výzkum oceánu. „Je důležité sledovat všechny uhlovodíky, které by mohly zůstat v hloubkách za delší dobu,“ řekl Dr. Vernon Asper. „Předchozí data naznačují, že tyto částice mohou být i v hloubkách pod 700 metrů a také se zdají být v pohybu. Pracujeme se společností iRobot za účelem nasazení kluzáků Seaglider právě v těchto místech, a očekáváme, že získáme další množství informací o cestě a konečném osudu tohoto materiálu.“

iRobot Seaglider je určen pro dlouhotrvající mise pokrývající tisíce kilometrů. Je schopen provádět dlouhé vytrvalostní cesty, protože je oproti tradičním vrtulovým systémům poháněn změnami vodního vztlaku. Jelikož nemusí být ovládán z lodi a je jednoduché z něj získávat a shromažďovat data, je považován za velmi efektivní nástroj. Více než 120 Seagliderů již bylo dodáno zákazníkům po celém světě, včetně americké armády, vládních agentur a výzkumných organizací.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.