Šance pro žrouty – rukáv, který zakryje střevo

Aktuality |

Rádi bychom se přejídali, ale nebaví nás nést zdravotní následky. Obezita je metlou vyspělých zemí. Výsledkem jsou přípravky na hubnutí, potraviny z nestravitelných tuků nebo v krajním případě i různé chirurgické zásahy do žaludku (pak už se ale moc nepřecpeme).
Americká firma GI Dynamics nyní přišla s nápadem jakéhosi cca 60 cm dlouhého plastového rukávu (na New Scientistu používají i srovnání s kondomem, to ale není moc odpovídající, jde u rukáv, ne pytlík), který nám zakryje povrch sliznice na počátku tenkého střeva, kde probíhá vstřebávání značné části živin. „Rukáv“ se vpraví do těla ústy bez nutnosti chirurgického zákroku prostřednictvím endoskopu; je z obou stran otevřený, potrava jím prostoupí do další části střev. Přes ústa a trávicí soustavu se plastová fólie na místo určení v podobě tobolky a pomocí katetru se rozvine až ve střevě.

Zákrok trvá ani ne půl hodiny, rukáv lze v případě potřeby údajně jednoduše sbalit ústy opět vytáhnout. Potkani, na nichž se vše zkoušelo, mohli jíst normálně hubli ostošest. Teď se vše testuje i na 150 dobrovolnících.

Nejde přitom jen o úbytek na váze – rychlé zlepšení má nastat také u diabetu druhého typu. Kromě prostého zabránění vstřebávání živin přístroj mění i další fyziologické poměry v tenkém střevě, ovlivňuje mikroflóru atd.

 

Zdroj: New Scientist, na odkazu naleznete i ukázkové video včetně postupu aplikace až po připevnění rukávu na místo určení.

 

Poznámky:

– Proč dosud nikoho nenapadlo nabízet nějaké upravené tasemnice? Po zhubnutí by se prostě vypudily prostředky farmacie…

– Člověka napadají náměty na Darwinovu cenu – co kdyby se rukáv rozbalil předčasně? Připomínalo by to historku s polykačem nožů, který pozřel deštník.Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.