Potopa světa při prolomení Bosporu nemusela být tak velká

Geologie |

O tom, že prolomení Bosporu mohlo být katastrofou, která se stala jedním ze zdrojů biblického mýtu o potopě, jsme již na Science Worldu psali...
 

Viz článek

Prolomení Bosporu a katastrofické mýty

 

Nyní se ale zdá, že příslušná záplava mohla být menší, než se zatím předpokládalo. Liviu Giosan, geolog z Woods Hole Oceanographic Institution, prozkoumal náplavy v ústí Dunaje. Sedimenty podle něj ukazují, že před asi 9 500 lety byla hladina Černého moře asi o 30 metrů níže než dnes. Jiné teorie ovšem odhadovaly tento rozdíl na až 80 metrů. Tudíž ani poté, co se Středozemní moře (jehož hladina stoupala po skončení doby ledové) provalilo Bosporem, nemusely být záplavy zdaleka tak katastrofální. Nyní se odhaduje, že rozdíl mezi oběma hladinami byl tehdy „jen“ 5-10 metrů; to protože Černé moře bylo „výše“, než jsme si dosud mysleli.

Průzkum delty Dunaje také podle Giosana ukázal, že posledních 6 000 let se hladina Černého moře (opět v rozporu s jinými teoriemi) již prakticky neměnila. Výzkum vycházel z toho, že sedimenty určitého typu se ukládají právě v deltě, a z toho lze určit, kde byla v minulosti úroveň moře. Potvrdilo se ale, že Dunaj původně ústil do sladkovodního jezera. Datování usazenin se provádělo pomocí určení stáří skořápek mlžů (u nepoškozených skořápek se předpokládá, že se nacházejí na původním místě a nebyly přeneseny vlnami).

 

Zdroj: ScienceDaily

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.