Hrozba úbytku včel je spíše mýtus

Aktuality |

V poslední době se objevuje celá řada zpráv o úbytku či rovnou vymírání včel medonosných. Tu se tvrdí, že za to mohou mobilní telefony, jindy se viní parazité, hlavně roztoči. Důležité ale je, že případný úbytek včelstev by neměl mít nijak katastrofální dopad.
V časopisu Currnet Biology vyšel článek kolektivu argentinských a kanadských vědců, kteří polemizují s tvrzením, že problémy včel by mohly vyústit v potravinovou krizi. Především, velká většina klíčových zemědělských plodin (pšenice, rýže…) není na opylovačích vůbec závislá. Za druhé, úbytek včel zaznamenaný v USA a Evropě nemá celosvětový charakter – jinde včel naopak přibývá. V poslední době podle údajů FAO (Food and Agriculture Organization) domácích včelstev naopak stále přibývá. Není to ovšem kvůli tomu, že by zemědělci potřebovali opylovače, ale protože stoupá celosvětová poptávka po medu.

Pravda ale je, že se zvyšuje i poptávka po plodinách, které na opylování závislé jsou: ovoce, para ořechy, kešu… Pokud by současný trend pokračoval, možná, že důsledkem bude zvýšení cen třeba švestek, malin či třešní, protože stávající množství včel větší výnosy vygenerovat nezvládne. A navíc – jak upozorňuje původní článek, mohlo by to týkat i nás, protože právě pro země bývalého Východního bloku je typická zvyšující se poptávka po těchto plodinách. Je možné, že stoupající cena a intenzivnější pěstování zvýší i poptávku po domácích včelách, na druhé straně ale může narušit prostředí, v němž žijí divoké včely, vosy a čmeláci.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámka: Zvýšila se u nás v posledních letech cena švestek či třešní?

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.