Bezpečná domácí dialýza jako aplikace pro smartphony

Aktuality |

Při peritoneální dialýze je krev čištěna přes pobřišnici (peritoneum), což je membrána obalující orgány v břišní dutině.




tisková zpráva společnosti Simenes

Ačkoliv jsou lidské ledviny relativně malé, jde o nesmírně výkonný a důležitý párový orgán. I při omezení jeho výkonu na polovinu, dokáže vcelku bez problémů zbavovat tělo odpadních produktů metabolismu. Stále více lidí je však postiženo úplným selháním ledvin, tedy stavem, kdy je činnost tohoto orgánu kriticky omezena a v těle se začnou hromadit odpadní látky a zadržovaná voda. Příčin selhání je celá řada, ve většině případů jsou však spojeny s civilizačními chorobami, jako je vysoký krevní tlak či cukrovka.

 

Pro lidi postižené selháním ledvin je často jediným řešením dialýza krve. Ta může být realizována dvěma způsoby. Buď pacient dochází do nemocnice, nebo dialyzačního centra, kde je mu pomocí dialyzačního přístroje čištěna krev. Tento proces může trvat až pět hodin a je nutné ho podstupovat i čtyřikrát týdně. Druhou možností filtrace krve je peritoneální dialýza.

 

Při peritoneální dialýze je krev čištěna přes pobřišnici (peritoneum), což je membrána obalující orgány v břišní dutině. Do břicha pacienta se pomocí katetru napustí dialyzační roztok, do něhož začnou díky difúzi skrz pobřišnici pronikat odpadní látky z krve. Po několika hodinách, kdy je roztok již znečištěný, se vypustí a do břicha je napuštěn nový. Na rozdíl od dialýzy pomocí přístroje v nemocnici tedy peritoneální dialýza nijak nezasahuje do krevního oběhu pacienta a může být prováděna i v domácím prostředí. Přesto se stále jedná o nefyziologický proces a pacienti mohou trpět velkými výkyvy tělesné hmotnosti a krevního tlaku. Zejména u starších pacientů je v takových případech nutné domácí dialýzu přerušit a přemístit je do nemocnice. Právě na řešení tohoto problému se zaměřili vývojáři společnosti Siemens, kteří v současné době pracují na systému umožňujícím snazší monitorování pacientů podstupujících domácí peritoneální dialýzu.

 

Systém pracuje na principu telemedicíny – tedy komunikace mezi pacientem a lékařem na dálku – a je součástí komplexního programu SmartSenior. Základem systému je aplikace pro chytré mobilní telefony. Tato aplikace pacientovi včas připomene, že si má změřit například krevní tlak, srdeční frekvenci, okysličení krve či EKG. Zároveň ukáže, jak jednotlivá měření správně provést, to vše v soukromí a pohodlí domova. Získaná data jsou následně odeslána přes speciální komunikační síť lékaři, případně do dialyzačního centra. Ošetřující lékař má díky tomu pravidelný přístup k aktuálním informacím o zdravotním stavu pacientů, což pro ně znamená v každém případě přínos. Vyskytnou-li se komplikace, lze je pomocí nového systému odhalit dříve, než bylo dosud možné. Je-li dialýza bez problémů a pacientův stav je stabilní, je ušetřen častých rutinních návštěv u lékaře.

 

Systém je zatím ve vývojové fázi, v nejbližší době by mělo začít jeho testování s vybranými pacienty.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.