Chronickou únavu asi opravdu vyvolává virus

Aktuality |

Pod chronický únavový syndrom se dá zahrnout leccos. Vážná forma této poruchy ovšem není leností, simulací ani psychickým onemocněním. Již delší dobu existuje podezření, že alespoň za některé její formy mohou viry. Vědci z amerického NIH (National Institutes of Health) nyní za viníka znovu označili virus XMRV – retrovirus velmi podobný tomu, který způsobuje leukémii […]
Pod chronický únavový syndrom se dá zahrnout leccos. Vážná forma této poruchy ovšem není leností, simulací ani psychickým onemocněním. Již delší dobu existuje podezření, že alespoň za některé její formy mohou viry. Vědci z amerického NIH (National Institutes of Health) nyní za viníka znovu označili virus XMRV – retrovirus velmi podobný tomu, který způsobuje leukémii u myší.

Toto spojení bylo navrhováno už dříve, ale setkávalo se i s kritikou, ne všechny výsledky byly průkazné. Harvey Alter z NIH ale nyní analyzoval krev lidí trpících únavovým syndromem a skoro ve všech případech zde virus opravdu objevil, což je pádný argument.

Zjištění původce choroby samozřejmě může přispět k léčbě. Hlavně by se ale rychle mělo něco dělat s tím, aby se virus nešířil prostřednictvím krevních transfúzí. Alter uvádí, že 3 až 7 % dárců krve v ní má XMRV nebo nějaké viry podobné. To samozřejmě neznamená, že všichni tihle lidé trpí chronickou únavou, riziko přenosu tady ale je… A XMRV nadto může i za část nádorů prostaty.

 

Zdroj: New Scientist

 

Poznámka: Jinou novinkou z této oblasti je, že proti viru XMRV by mohly pomáhat léky používané na HIV.

 Komentáře

31.07.2014, 15:06

.... ñïñ!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.