Gödel, Escher, Bach – kultovní kniha i v češtině

Aktuality |

Kniha Gödel, Escher, Bach je už poměrně letitá a asi se nebude líbit každému, ale rozhodně lze označit za kultovní. Ačkoliv je často chápána jako text o umělé inteligenci, sám autor to víceméně popírá (pročež by obsah neměl tak zestárnout) a tvrdí, že mu šlo spíše o to vysvětlit, jak se mohlo v evoluci objevit […]
Kniha Gödel, Escher, Bach je už poměrně letitá a asi se nebude líbit každému, ale rozhodně lze označit za kultovní. Ačkoliv je často chápána jako text o umělé inteligenci, sám autor to víceméně popírá (pročež by obsah neměl tak zestárnout) a tvrdí, že mu šlo spíše o to vysvětlit, jak se mohlo v evoluci objevit lidské vědomí.

České vydání se objevuje 34 let po vzniku anglického originálu. Z knihy časem přineseme i ukázky.

 

Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach, Argo a Dokořán 2012

Anotace vydavatele:

Hlavním cílem této mimořádné knihy na pomezí metamatematiky, informatiky, filozofie a kognitivní psychologie je zkoumání, co jsou a odkud se berou základní atributy člověka – vědomí a inteligence. Je vystavěna na trojúhelníkovém půdorysu, jehož strany tvoří Bachovy fugy, Escherovy obrazy a dílo matematika Kurta Gödela. Tato zdánlivě nesouvisející témata mají totiž jednu společnou skrytou, o to však podstatnější vlastnost: jejich struktura je postavena na odkazu na sebe sama – takzvané autoreferenci. V knize se pravidelně střídá rigorózní výklad obtížných témat s rozmarnými pasážemi, jež jsou nabity slovními i grafickými hříčkami – a to vše je pevně propojeno ideovými, verbálními i vizuálními odkazy v mnoha vrstvách do pevného, velmi harmonického celku. Český překlad vznikal za spolupráce s autorem.

O knize na stránkách vydavatele Komentáře

29.07.2014, 03:26

.... good!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.