Perlička: Duál

Aktuality |

Drobná úloha: Vztahují se duálové tvary (ruce, nohy, oči…) jenom na případ, kdy příslušné orgány jsou dva? V jiném případě by se pak používalo standardní množné číslo? Takže: dvěma nohama, ale čtyřmi nohami? Nebo čtyřma nohama? (Samozřejmě noha jako část těla, u noh stolu se duál nepoužívá.) Pokud by se pro čtyři nohy nepoužíval duál, […]




Drobná úloha: Vztahují se duálové tvary (ruce, nohy, oči…) jenom na případ, kdy příslušné orgány jsou dva? V jiném případě by se pak používalo standardní množné číslo? Takže: dvěma nohama, ale čtyřmi nohami? Nebo čtyřma nohama? (Samozřejmě noha jako část těla, u noh stolu se duál nepoužívá.)

Pokud by se pro čtyři nohy nepoužíval duál, ale „normální“ skloňování podle vzoru, tedy noha jako žena, mohlo by se pouze gramatickou formou odlišit, kolik nohou bylo použito: Zatímco Pavla kůň pokopal jen nohama, Petra i nohami :-).

Docela půvabné jsou podobné hrátky se shodou přísudku s podmětem v minulem čase („šli jsme… vrátily se“ – přítomní muži zřejmě zahynuli). V tomto případě, protože výslovnost y a i se v češtině neliší, se navíc zajímavě vytváří napětí mezi psaným a mluveným jazykem…











Komentáře

28.11.2011, 20:31 jana-jobbikova

DUÁL

Myslela jsem si naivně, že duál se u číslovek týká jen slov dvěma a oběma, takže teď už vím, že taky třema a čtyřma. Je to celkem logické - mezi třemi nohama zní divně... (To každopádně! .-)) Přesto Word opravuje tato slova jako chybu...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.