První šperky si jsou podobné

Aktuality |

První šperky datované do doby mezi 80 a 110 tisíci lety si jsou hodně podobné. Přitom je od sebe dělí obrovské časové i geografické rozpětí – dosud byly objeveny na jihu Afriky, v Izraeli, Maroku a Alžírsku. Ukazuje to každopádně, že „moderní lidské chování“ se vyvinulo už dříve než v mladším paleolitu.




V Proceedings of the National Academy of Sciences vyšel článek o marockých ozdobách z doby před asi 80 tisíci lety. Byly vyvrtány do mušliček rodu Nassarius. Nalézají se i hluboko ve vnitrozemí, lidé se tedy tehdy buď stěhovali na větší vzdálenosti, nebo zde existovala obchodní síť (na téma obchodních sítí v předneolitických kulturách viz také článek Obchod se rozvíjí od starší doby kamenné). Stereotypnost uměleckého projevu je ale přece jen nápadná, jakoby byl jednou vymyšlen a pak už neprocházel inovacemi…

 

Zdroj: Eurekalert

 

Poznámka: Teprve od doby před asi 40 000 lety se ale „moderní lidské chování“ (umění, zdobení těla, náboženství, pohřbívání, vesměs tedy doklady „symbolického myšlení“) stalo trvalým znakem. Předtím se některé populace tak sice chovaly, ale příslušná kultura mnohde zase zanikla. Někdy před 70 až 60 tisíci lety šperky mizí v Africe i na Blízkém východě úplně (nebo alespoň nemáme z té doby žádné archeologické nálezy) a znovu se objeví až ve chvíli příchodu moderních lidí do Evropy – snad před 70 000 lety klesla hustota osídlení, datuje se sem i genetické hrdlo lahve… Příčinou mohly být například tehdejší změny klimatu.

Na toto téma viz také články

Moderní lidské chování a chvála přelidnění

Datování nejstarších šperků se posouvá dále do minulosti











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.