S novým kardiostimulátorem lze jít na magnetickou rezonanci

Aktuality |

Bezpečnost je nízké procento feromagnetických látek a možnost uvedení přístroje do speciálního režimu...




***tisková zpráva společnosti Medtronic

 

Česká republika se zařadila mezi první země světa, kde se začal aplikovat pacientům trpícím srdeční poruchou nový kardiostimulátor EnRhythm MRI SureScan, jenž vyrábí společnost Medtronic. Na rozdíl od jiných kardiostimulátorů je bezpečný při vyšetření magnetickou rezonancí, za dohledu kardiologa. Pacienti nyní mohou podstoupit daleko širší škálu následných zákroků, které bez vyšetření magnetickou rezonancí provést nelze. Studie přitom dokazují, že každý druhý pacient s pacemakrem bude v průběhu dalších deseti let čelit nutnosti vyšetření magnetickou rezonancí.

Nový přístroj přináší zcela nový pohled na kardiostimulátory. Každý radiolog se ponejprv zeptá pacienta před vyšetřením magnetickou rezonancí, zdali má voperovaný nějaký kovový přístroj v těle, neboť vyšetření v takovém případě může být i smrtelné. Nyní se díváme na celou věc docela v jiném světle,“ vysvětlil doc. Miloš Táborský, vedoucí Kardiocentra Nemocnice Na Homolce. Ten společně s prof. Josefem Vymazalem, primářem radiodiagnostického oddělení nemocnice, vedl klinické testy nového přístroje. Jelikož téměř pětina klinicky testovaných pacientů z celého světa byla vyšetřena právě v pražské nemocnici, je role České republiky při uvedení kardiostimulátoru do běžné medicínské praxe klíčová.

EnRhythm MRI SureScan je bezpečný při vyšetřování magnetickou rezonancí (při dohledu kardiologa) z několika důvodů. Významné je nízké procento feromagnetických látek a možnost uvedení přístroje do speciálního módu, který zabezpečí, aby magnetická síla nezpůsobila momentální výpadek funkčnosti, tedy stimulace srdce. „Před snímkováním musí kardiolog přepnout přístroj do speciálního módu. Poté radiolog identifikuje z rentgenového snímku hrudníku unikátní symboly na přístroji a elektrodách, znamenající, že se jedná opravdu o tento typ kardiostimulátoru,“ popsal prof. Vymazal postup používání přístroje v praxi.

Vývoj kardiostimulátoru trval od roku 1997 a společnost Medtronic na něj vynaložila více než 10 milionů dolarů. Budoucí vývoj předpokládá, že se princip výroby uplatní i na segment implantabilních defibrilátorů a neurostimulátorů. „Jsme rádi, že jsme mohli pracovat s tak významným pracovištěm, jako je Nemocnice Na Homolce na uvedení nového kardiostimulátoru do běžné praxe. Věříme, že EnRhythm MRI SureScan zlepší život tisícům pacientů nejen v České republice, ale i ve světě,“ řekl Martin Bureš, vedoucí českého zastoupení společnosti Medtronic.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.