V Číně vyrábí elektřinu první rychlý reaktor

Aktuality |

Ve vědeckovýzkumném Institutu jaderné energie (CIEA) poblíž Pekingu připojili 21. července k energetické síti první čínský experimentální rychlý reaktor.




***tisková zpráva České nukleární společnosti

Uvedla to energetická společnost Beijing Electric Power Company. Experimentální rychlý množivý reaktor (CEFR) chlazený tekutým sodíkem má tepelný výkon 65 MWt a elektrický výkon 20 MWe.

Nový čínský reaktor byl vybudován s pomocí Ruské federace na základě mezivládní rusko-čínské dohody uzavřené v roce 2000. Projektu se zúčastnili experti z ruského ústavu OKBM Afrikantov, kteří spolupracovali s OKB Gidropress, NIKIET a Kurčatovským institutem.
Projekt pozorně sledovali čínští odborníci z Chinese National Nuclear Corporation (CNNC). Podle nich vznikl velmi dobrý základ k dalšímu výzkumu pokročilých jaderných technologií. Xu Mi, šéf programu vývoje CEFR v institutu CIEA, uvedl, že nová jednotka byla připojena k síti zatím s výkonem odpovídajícím 40 procentům její kapacity. Dalším krokem bude zvýšení výkonu až na 100 procent celkové kapacity výroby elektřiny. Xu Mi dodal, že zvládnutí této technologie je pro Čínu důležité, neboť bude použita při stavbě vlastních komerčních rychlých reaktorů na výrobu elektřiny.
Náklady na stavbu reaktoru CEFR dosáhly v přepočtu 350 milionů amerických dolarů. Reaktor používá k chlazení a přenosu tepelné energie 260 tun tekutého sodíku. Jeho tepelná vodivost je 100krát lepší než má voda používaná k přenosu energie a chlazení v současných typech reaktorů.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.