V pravé části klávesnice píšeme raději, a to i leváci

Aktuality |

Rozložení písmen na počítačové klávesnici QWERTY neovlivňuje jen rychlost psaní, ale prý i naše vnímání jednotlivých slov.
Lépe se nám píšou písmena v pravé části klávesnice. V důsledku toho pak slova, kde tato písmena převládají, vnímáme jako příjemnější; alespoň to vyplývá z výsledků jednoho výzkumu.

Příjemnost slov pochopitelně máme spojenou i (nebo především) s jejich významem a zvukovou hodnotou. „Klávesnicový efekt“ se proto má uplatňovat nejvíce u slov, která nic neznamenají nebo se nevyslovují a používají jen při psaní, např. u akronymů typu LOL. Nicméně statisticky má být vliv klávesnice rozpoznatelný i jinak; přitom nejde o to, jak jednotlivá písmena zní, ale opravdu o jejich umístění na klávesnici; funguje to tak údajně totiž v různých jazycích, které se od sebe liší výslovností písmen/slov.

A ještě jedna věc stojí za pozornost. Neplatí prý ani vysvětlení,  že většina lidí má šikovnější pravou ruku. Písmena v pravé části klávesnice totiž preferují i leváci.

Podrobnosti Computerworld.cz.

Zbývá celá řada otázek: Funguje to tak i v našem případě? Můžeme celému výzkumu vůbec věřit? Změní se něco kvůli dotekovým displejům tabletů? Ve výzkumu se slova psala na klávesnici. Zůstane příjemnost asociována se slovy jako paměťová stopa, takže efekt se projeví, i když na slovo narazíme jiným způsobem (v hovoru, při četbě apod.)?Komentáře

31.07.2014, 12:14

.... thanks!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.