Kocovina – a jak na ni

Člověk |

Kniha o kocovině je, jak praví anotace vydavatele, určena těm, kdo si na věčnou otázku "pít, či nepít" již odpověděli - a teď jde jen o to, aby minimalizovali následky. Takže - jak se bránit kocovině?




***“přetištění“ staršího článku

Stručně několik rad z textu, které snad nejsou tak dobře známé:
– mastné před pitím (klidně i lžíce oleje), možno též syrové vejce
– v noci pít při probuzeních minerálku nebo vodu s citronem. Ne šumivý aspirin. Ne parallen. (Proč se to ale přesto užívá? A jak to, že to subjektivně pomáhá?)
– během pití alkoholu nejíst sladké (obdoba – zhoubná kombinace cukru a alkoholu a zlé kocoviny po vypití většího množství likérů, burčáku, šampaňského, ovocných vín… Otázka: dělá nám špatně skutečně sladký alkohol, nebo jde o to, že díky příjemné chuti, tomu, že „není cítit“, ho vypijeme mnohem více než třeba čirého destilátu?)
– látky vznikající fermentací (brandy, červené víno, pivo ležák) mohou kocovinu zhoršovat. Před usnutím je lze vychytávat živočišným uhlím, tahle metoda je však poměrně sporná.
– v kocovině žádnou kávu či černý čaj (nebo kolu či jiný kofein). V téhle souvislosti mě napadá – skutečně ne? Toto doporučení jsem totiž slyšel již mnohokrát (např. kofein má způsobit, že se alkohol ve skutečnosti bude odbourávat déle a kocovina se protáhne. Nebo – kofein nám žaludek ještě více překyselí.), ale pravdou je, že káva i čaj přesto pomáhá.
– schválit lze ovocný čaj, mléčné výrobky, okurky (vše doporučováno „tradičně“), některé ajurvédské čaje, čaje mátové, heřmánek a další svařené bylinky (rozmarýn, kopřiva, pampeliška…), zázvor, výtažky z jinanu, různé zeleninové koktejly, česnečku i vyprošťovací pivo, které opět nastartuje aktivitu alkoholdehydrogenázy.
– doporučován je i přípravek AntiEthanol 07, který však třeba užívat ještě před konzumací, nikoliv jako vyprošťovák. (výrobce má v knize i přímo inzerát). Uvádí se nejenom ochrana proti kocovině, ale i pozitivní zdravotní dopad na játra.
– proč je druhý den špatně ze špatného vína? Odpovědný by mohl být oxid siřičitý. Otázka – nezbavíme se ho svařením?
– kniha se nezabývá vlivem vyšších alkoholů, eventuálně methanolu na kocovinové stavy.

Jaké jsou vaše osvědčené a jaké naopak nevydařené pokusy léčit kocovinu?

Kocovina, Triton, Praha, 2004











Komentáře

03.03.2012, 13:55 prok

lol

ale dobře mě pobavil tendle článek :-) kocovina

03.03.2012, 13:54 prok

Každý to má jiný.

Mě na kocovinu třeba nepomáhá skoro nic.

01.01.2011, 11:55 c1336807

Uh?

"minimalizovali následky" - co prosím?!

01.01.2011, 11:02 czenek

Subjektivnost

Logicky bych řekl, že léky na kocovinu by měly být objektivní, že snad každému tělu budou pomáhat podobné věci. Jak ale čtu tyhle rady, tak to vypadá, že vše je naprosto subjektivní. Např. mastné před pitím mě nikdy nepomáhá, spíš naopak. A třeba kofola po ránu, nebo šumivý aspirin, je pro mě zase téměř zaručený lék na kocovinu ...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.