Komunikace a pokles IQ

Člověk |

Lidé měli v rámci rozhovoru konverzovat s atraktivním příslušníkem opačného pohlaví a poté podstoupili IQ test.




 Před nějakým časem prošla médii zpráva o zábavném experimentu (viz např. Lidové noviny).

Lidé měli v rámci rozhovoru konverzovat s atraktivním příslušníkem opačného pohlaví a poté podstoupili IQ test. Nepřekvapuje, že výsledky byly horší než bez této „předehry“. Co je ale zajímavé, pokles IQ se projevil u mužů, nikoliv u žen (nebo alespoň byl v tomto mezi oběma pohlavími statisticky významný rozdíl). Jak tuto situaci vysvětlit?

O to se odkazovaný text nepokouší, následuje ovšem několik návrhů – občas možná lehce politicky nekorektních. Mějte však na paměti, že se jedná o popis průměrných žen či mužů (ve stylu „pro větší podíl mužů než žen platí, že…“), jistě ne čtenářek a čtenářů ScienceWorldu :-). Je to tedy podobné, jako kdybychom spekulovali o mentálních procesech krokodýlů. My bychom jistě konverzační příležitosti využili k výkladu nějakého matematického problému, příjemně se před IQ testem duševně rozcvičili a složili ho na výbornou. Naopak není jasné, jak by dopadla druhá strana…

 

Nyní k možným vysvětlením pozorovaného trendu:

– ženy se vztahovými otázkami zabývají mnohem více tak jako tak, i bez bezprostředního spouštěcího mechanismu; proto už pro ně konverzace s atraktivním příslušníkem opačného pohlaví neznamenala takový rozdíl v mentálních procesech.

– fyzická atraktivita hraje větší podíl v rozhodování mužů než žen (ženy by byly vykolejeny spíše po zmínce o postavení, výši konta apod.).

– přece jen se očekává, že aktivitu projeví spíše muž; ti tedy byli stresovaní ve stylu „musím teď něco chytrého vymyslet“ více než ženy.

– muže méně baví „normální“ konverzace, raději by řešili nějaké mašinky, nicméně se (s podvědomou či vědomou vyhlídkou na sex) smířili s konverzací na úrovni, která jim byla cizí. (Otázka: poklesla by u mužů schopnost řešit IQ testy třeba po komunikaci s dítětem?)

 – možná ženy obecně lépe zvládají přepínání/multitasking? (evolučně-psychologický výklad: potřeba stále po očku sledovat dítě?)

Samozřejmě, všechny tyto možnosti by se musely testovat, nicméně jistě lze experiment navrhnout tak, aby se v principu týkal právě jedné z možností.

Nějaké další návrhy?

 

Související otázky: Byl by rozdíl například po konverzaci třeba o nákupu rohlíků v pokladně supermarketu? (tj. je rozdíl dán opravdu sexuální přitažlivostí?)  Jak by to fungovalo u šimpanzů? (jistě existuje nějaká obdoba IQ testu nebo by šla připravit)











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.