Westinghouse a Hitachi soupeří o litevskou jadernou elektrárnu

Aktuality |

Americká společnost Westinghouse Electric Company v červnu oznámila, že připravena převzít podíl na nové litevské jaderné elektrárně.




***tisková zpráva České nukleární společnosti

Litva plánuje, že v této jaderné elektrárně, která má být uvedena do provozu v roce 2020, nabídne strategickému investoru podíl až 51 procento. Zbytek by vlastnily tři pobaltské státy, popřípadě další země v regionu.
Podle Anderse Jackona, prezidenta pro Evropu, Střední východ a Afriku americké společnosti Westinghouse, dceřiné firmy japonské Toshiby, vládní podpora zamýšlené výstavby jaderné elektrárně v Litvě ukazuje, jak důležitý je tento projekt pro celý baltský region. Litevský premiér Andrius Kubilius k tomu dodal, že úspěch projektu jistí vládní závazek podílet se na stavbě a provozu jaderné elektrárny, a také účast významného a spolehlivého partnera, jakým je Westinghouse. Litva předpokládá, že náklady na vybudování této elektrárny dosáhnou tří až čtyř miliard eur.
Westinghouse nabízí svůj nový reaktor AP1000, který po některých úpravách obdrží konečné schválení od amerického regulátora v druhé polovině roku 2011. Na litevském trhu tato firma čelí nabídkám konkurenta, a to japonsko-americké společnosti Hitachi GE Nuclear Energy.
Litva je nyní velmi závislá na dovozu elektřiny. V posledních letech byly proto vybudovány nové přenosové trasy elektrické energie s Polskem, Lotyšskem, Estonskem a Finskem, plánuje se podmořské spojení se Švédskem. Možný je i dovoz elektřiny z nově budované jaderné elektrárny v Kalingradské oblasti Ruské federace. Jediná litevská jaderná elektrárna Ignalina, vybudována za sovětské éry, musela být uzavřena v roce 2009 podle dohody o přistoupení Litvy k Evropské unii.











Komentáře

31.07.2014, 06:10

.... thanks!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.