WikiSkripta se prosazují jako zdroj výukových informací v medicíně

Aktuality |

Wikipedisté na Wikikonferenci v Praze představili své projekty i svou komunitu, zúčastnil se také projekt WikiSkripta provozovaný na 1. LF UK.
***tisková zpráva Wikimedia Česká republika

Jako projekt, který se rozvíjí, ale musí řešit i problémy se spory, se představila na Wikikonferenci Wikipedie a její sesterské projekty z rodiny Wikimedia. Její přispěvatelé uspořádali svou konferenci už podruhé, téměř přesně rok po svém prvním podobném setkání v Městské knihovně v Praze a s ještě větším zájmem publika. Spolu se sedmi přednášejícími wikipedisty vystoupili i tři vysokoškolští pedagogové a shrnuli své zkušenosti s WikiSkripty. Konference Wikimedia a WikiSkript se uskutečnila na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v sobotu 4. prosince.

První část bloku Wikimedia se týkala komunity Wikipedie. Miroslav Langer prezentoval poprvé v České republice výsledky celosvětového výzkumu provedeného na Wikipedii střediskem UNUMERIT v roce 2008, který přinesl odpovědi více než 170 tisíc respondentů. Jakub Malinovský a Jiří Ohlídal pak hovořili o způsobech, jakými se Wikipedie vyrovnává se spory a jak se na její kvalitě a objektivitě projevuje úsilí o uvádění zdrojů informací. V poledne dostali prostor konkrétní zástupci z řad přispěvatelů Wikipedie, byli odměněni za práci na svých článcích Cenami za rozvoj české Wikipedie.

WikiSkripta se stala za krátkou dobu nejvyhledávanějším internetovým zdrojem výukových materiálů z oblasti medicíny v češtině a slovenštině, mohli s pýchou konstatovat její hlavní tvůrci. Čestmír Štuka popsal, jak se vůbec projekty na bázi wiki na 1. lékařské fakultě objevily a prosadily. Martin Vejražka pak vysvětlil způsoby fungování WikiSkript a Antonín Šípek seznámil posluchače s tím, jak se rozvíjí WikiSkripta speciálně v jednom z lékařských oborů – v genetice. V současné době se na WikiSkriptech podílí přibližně 60 studentů z šesti lékařských fakult z celé republiky, zábrany pedagogů se daří stále lépe překonávat i díky tomu, že po přidělení ISSN lze příspěvky do WikiSkript možné zahrnout do přehledů odborné publikační činnosti.

Z dalších projektů Wikimedia se představila především Wikiverzita. Projekt otevřeného internetového vzdělávání trpí svými problémy, které z něho odvedly část přispěvatelů. Jan Lochman shrnul jak současný stav s nejlepšími i s kvalitativně slabšími výukovými kurzy a výzkumnými projekty, tak možnosti dalšího vývoje Wikiverzity.

Program konference Wikimedia zajistilo pro Wikikonferenci sdružení Wikimedia Česká republika. K příležitosti Wikikonference vyšlo i další číslo časopisu Wikimedium, které mimo jiné obsahuje rozhovor s jedním z nejznámějších wikipedistů prof. Janem Sokolem.Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.